7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаИскасана левата рака на дете од куче скитник во Аеродром

Искасана левата рака на дете од куче скитник во Аеродром

Дете каснато од куче-скитник. Имено, вчера попладне, во скопската населба Аеродром детето било нападнато додека се движело по булеварот „Србија“. Од нападот тоа се здобило со повреди во пределот на левата рака. Случајот на полицијата и го пријавил неговиот татко.

Во овој дел од населбата зачестија случаи на напади на кучиња скитници врз граѓаните. Тоа се должи на се поголем број кушиња околу оваа сообраќајница, но и во близина на бројните станбени згради.

Активистите за заштита на животните веќе со месеци предупредуваат дека застојот во третманот на овие животни од страна на градските власти резултира со нивниот се поголем број.

-Процесот на стерилизација на бездомните кучиња е запрен. Немањето интерес, знаење, концепт, сенс продуцира најмалку 6.000 нови кучиња во Град Скопје за само половина година, алармираше пред извесно време во интервју за „Скопско ехо“, Столе Велковски од здружението „Анима мунди“.

Градските власти до сега најавуваа дека овој голем градски проблем ќе почне да се решава со профункционирањето на стационарот „Вардариште“ кој се уште се реновира. А одамна се прави и ново градски претпријатие „Лајка“. Но, веќе подолго време нема најави кога тие ќе стартуваат со работа.

Во меѓувреме, се зголемува како бројот на кучињата, за жал и на повредените граѓани.

skopsko exo

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...