8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаМу аплаудирале кралеви и кралици, но не смее да го искритикува градоначалникот...

Му аплаудирале кралеви и кралици, но не смее да го искритикува градоначалникот на Штип: Советничка на Бочварски го нападна маестрото бидејќи се пожали на ладната сала

Кристина Костова, консултант за комуникации на градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, на својот твитер профил жестоко го критикуваше светскиот виртуоз на пијано Симон Трпчевски.

Причината поради која Костова го напаѓа маестро Трпчевски е неговата критика упатена пред почетокот на новогодишниот концерт во Штип, на кој солистички настап имаше току Трпчевски.

Тој пред преполната сала искажа јавна умерена и конструктивна критика кон нечовечките услови во кои бројниот оркестар беше принуден да свири – односно ладната сала, нефункционалните радијатори и уште низа помали технички пропусти и грешки.

Ова питомо и духовито обраќање на големиот уметник не ѝ се допадна на Костова, која на својот твитер профил го прозиваше Трпчевски зошто не се побунил кога на негов концерт доцнел поранешниот премиер Никола Груевски.

Симон Трпчески е меѓународно истакнат македонски класичен пијанист. Тој е еден од најафирмираните македонски изведувачи и веројатно најдобриот македонски пијанист на сите времиња. За неговиот талент сведочат мноштво меѓународни успеси и највисоки критики, како и генералното мислење на музичките критичари ширум светот. Во 2011, Трпчески станува прв носител на титулата Национален уметник на Република Македонија.

Извор republika online

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...