-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Охрид Како што тргна работава Охрид за брзо ќе биде исфрлен од листата...

Како што тргна работава Охрид за брзо ќе биде исфрлен од листата на УНЕСКО

Translate (Eng):[gtranslate]

Рушењето на дивоградбите долж езерото останува најкомплексeн проблем за Охрид . Градоначалникот Георгиески вели дека секојдневно се соочуваат со отпор како од населението така и од правните лавиринти и најави дека потребна е поголема координација помеѓу надлежните институции и динамичен план за справување со овој проблем наталожен години наназад.

Планот за отстранување на бесправно изградените објекти на плажите на кои им се истечени договорите за концесија наиде на меѓусебни обвинувања помеѓу советниците од власта и опозицијата ,Од ВМРО-ДПМНЕ на став дека советот не е надлежен да носи вакви одлуки ,за СДСМ пак целта на планот е да се стави ред во незаконското искористување на крајбрежниот простор.

РЕКЛАМА