11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридКако што тргна работава Охрид за брзо ќе биде исфрлен од листата...

Како што тргна работава Охрид за брзо ќе биде исфрлен од листата на УНЕСКО

Рушењето на дивоградбите долж езерото останува најкомплексeн проблем за Охрид . Градоначалникот Георгиески вели дека секојдневно се соочуваат со отпор како од населението така и од правните лавиринти и најави дека потребна е поголема координација помеѓу надлежните институции и динамичен план за справување со овој проблем наталожен години наназад.

Планот за отстранување на бесправно изградените објекти на плажите на кои им се истечени договорите за концесија наиде на меѓусебни обвинувања помеѓу советниците од власта и опозицијата ,Од ВМРО-ДПМНЕ на став дека советот не е надлежен да носи вакви одлуки ,за СДСМ пак целта на планот е да се стави ред во незаконското искористување на крајбрежниот простор.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...