-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Златен медал за 9 - годишната гимнастичарката Ева Соколовска во Германија

Златен медал за 9 – годишната гимнастичарката Ева Соколовска во Германија

Translate (Eng):[gtranslate]

Ева Соколовска, која има само 9 години освои златен медал на натпреварот по ритмичка гимнастика, што се одржа во германскиот град Боркен. На овој турнир Ева се натпреварува трета година по ред, и трет пат, во нејзината класа, го освојува првото место.

Македонското девојче веќе неколку години реди успеси во Германија. Досега имала 14 натпревари на републичко ниво и на сите го освојувала првото место. За 10- тина дена ја очекува уште еден турнир и според прогнозите, но и според нејзиниот талент се очекува повторно да се закити со злато.

Ева е по потекло од Скопје, но со нејзините родители и сестра и Илина, која исто така е гимнастичарка, живее во градот Белефилд во Германија. На натпреварот ја бодреше сестра и Илина, која веќе се натпреварува во бундес лигата.

РЕКЛАМА