8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаUncategorized @mkСудење за монструм- Ахмети-Не мислам дека албанец кој би направил ваков криминал...

Судење за монструм- Ахмети-Не мислам дека албанец кој би направил ваков криминал а ако бил јас ќе го исплукам

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на рочиштето за „Монструм” рече дека се познава со обвинетиот Фејзи Азири од 2002 или 2003 година, одговарајќи на прашање од родителот Горан Наќевски, чиј син беше застрелан.

„Јас кога го запознав беше добар човек. Тој ми има кажано дека чува стока”, рече Ахмети на прашање од адвокатот Насер Рауфи.

Обвинителката Фатиме Фетаи цитираше разговор меѓу Ахмети и соговорник, воден два дена по настанот, каде според Фетаи, Ахмети рекол дека убиените биле буквално стрелани. Ахмети рече дека не знаел дали Бујар Османи бил кај загрозениот сведок, Хаки Азири.

„Тоа сум го кажал бидејќи информациите сум ги имал од институциите, бидејќи тие не биле само убиени, туку масакрирани”, рече Ахмети запрашан од каде знаел дека убиените биле „буквално стрелани”, како што кажал на соговорнил два дена по настанот.

Родителот Горан Наќевски цитираше разговор од Ахмети каде тој рекол :„Ова е голем срам за Албанците”. Родителот на убиеното момче кај Смилковско езеро, го запраша дали стои на истиот став.

„Не мислам дека Албанец кој би го правел овој криминал. На сите сум им кажал дека ако е извршено од страна на Албанците, јас со плукање ќе ги казнам”, рече Ахмети.

И останатите прашања на Фетаи се темелеа на нелегално прислушкуваните разговори. Во разговорите се слушало и како Блерим Беџети и Али Ахмети зборувале за „Монструм”, а лидерот на ДУИ рекол: „Се трудиме да го менаџираме”. Фетаи на судењето го праша што значи тоа менаџирање кое го споменувал Ахмети.

„Треба да се зборува со часови за тоа како била менаџирана ситуацијата. Дилемите кои ги имавме ги изразувавме секогаш и се направи работна група”, рече Ахмети.

Фетаи цитираше и други разговори. Имало и друг запис од телефонски разговор меѓу ексминистерот Џелал Бајрами и Ахмети, нецел месец по убиството кај Смилковско Езеро. „Многу би се згрешила работата, ако им се направело тестирање на тие двајца што се во Косово”, рекол Ахмети во разговорот.

„Не знам, сум заборавил, не знам конкретно за кого се однесува. Но, ако се однесуваше на обвинетите и ако нема материјални докази, сигурно, тоа сум го кажал за нив”, рече Ахмети за разговорите.

За Фетаи беше дилема како Ахмети знаел за прво и второ обвинетиот дека се во Косово, кога тие не биле фатени, а Ахмети одговори :„Тоа го знаеше цела јавност”.

Прашања до адвокатот имаше и Дафинка Ивановска, адвокатка на оштетените. Таа го праша за работната група, која претходно ја спомена Ахмети.

„Нашата цел беше да се повтори судењето, бидејќи не беа земени сите докази предвид. И на крај оваа група се формираше, а како резултат на оваа група, еве денес се повторува судењето”, рече Ахмети.

Ахмети беше запрашан кои се точните и конкретни причини за формирање на оваа работна група.

„Јас ви реков дека материјалните докази требаше да бидат поуверливи. Судењето кое преходно се одвиваше оставаше простор дека не било како што треба, односно недокажано. И тука е прашањето како да се менаџира тоа. Сме имале голема одговорнсот, бидејќи од еден трагичен настан можело да се случи друг”, рече Ахмети.

Запрашан од адвокатката Ивановска :„Дали има превземени дејствија за да се повтори постапката и кон кого?”, Ахмети рече : „Цел беше да покренеме иницијатива, а не конкретна акција. Сум предложил органите кои се надлежни да го реализираат тоа, односно да одлучат дали ќе се повтори или не”.

Во разговор со Сафет Незири, лидерот на ДУИ, Ахмети барал информации за обвинетите и семејствата на убиените деца, се слушало од прислушкуваните разговори. Ахмети беше прашан дали има заклучок, дали обвинетите се виновни, а тој рече : „Јас сум претседател на партија, а не директор на театар. Јас имам одговорност за да се погрижиме..”.

Родителот Горан Наќевски го запраша Ахмети дали зборувале за бомбите за „Монструм”, со доскорешниот премиер, Зоран Заев, по што тој негираше.

„Јас сум разговарал со многу луѓе, не само по телефон, односно, со луѓе кои не се во транскриптите. За мене беше голем и трагичен настан. Сигурно сум разговарал со многу луѓе, но не во кафеана. Јас сум институционална личност со одговорност и ме интересираше само вистината”, рече Ахмети.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...