11.1 C
Ohrid
вторник, април 13, 2021
Почетна Македонија Тимот на ''Медена Земја'' уште ги чека ветените пари од владата на...

Тимот на ”Медена Земја” уште ги чека ветените пари од владата на нивната сметка…

Translate (Eng):[gtranslate]

Иако уште пред десетина дена Владата, на својата седма седница, донесе одлука на екипата на документарниот филм „Медена земја“ да им биде доделена награда во висина од 3 милиони денари (околу 50.000 евра) во знак на признание на меѓународниот успех, тоа досега не е реализирано.

Од Владата за „Вечер“ велат дека „постапката е во тек и се собираат потребните документи за да се изврши исплатата“.

Во меѓувреме топката се префрлаше меѓу министерствата за финансии и култура и кабинетот на премиерот, за во јавноста да се појават и информации дека средствата нема да бидат исплатени бидејќи во буџетот на Министерството за култура немало пари за оваа намена, но и дека нема законски основ по кој тие би се исплатиле, со што и одлуката била „избрзана“. Од Владата, пак, истакнуваат дека ова се само шпекулации.

РЕКЛАМА

Инаку, со владината одлука екипата на „Медна земја“, како што посочи и техничкиот премиер „Оливер Спасовски“, ќе добие по околу 7.000 евра.

- Реклами -