22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Тажна слика: Мавровското езеро повеќе го нема..

Тажна слика: Мавровското езеро повеќе го нема..

Translate (Eng):[gtranslate]

Навистина тажна вест е кога природните убавини ги снемува. Така е и со Мавровско езеро, кое е пресушено. Црквата која обично е скоро цела потопена во езерото, сега е на суво.

Погледнете ја фотографијата во продолжение:

Слична судбина го зафати и Преспанското езеро, откако дното на езерото во својата најдлабока точка пресуши.

РЕКЛАМА

На снимката која ја објави Инфомакс од Мала Преспа, каде и што се наоѓа месноста „Казан“, ја покажува сериозноста на ситуацијата.

- Реклами -