18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаЗабаваСигурно вашата баба или дедо ви ја кажувале приказната за кичевчанецот што...

Сигурно вашата баба или дедо ви ја кажувале приказната за кичевчанецот што се Повампирил.

Постои приказна во која многумина веруваат дека сепак е вистинита, за кичевчанецот кој се повампирил. Приказната за овој кичевчанец ја раскажува еден млад скопјанец кој ја слушнал од својата баба. Селанецот бил од кучевското село Извор. Додека неговата крава пасела, тој се одмарал под дрвото. Таа била врзана за колец, во негова близина кога во еден момент ја каснала мува и кравата почнала да се тегне и да прете при што се ослободила од колецот.
Како почнала да бега, така колецот го удрил кичевчанецот по глава и тој веднаш починал. Неговото тело било пронајдено од неговото семејство и утредента тој бил закопан.
Најчудно било што човекот почнал да се појавува како вампир и да ги плаши сите. Тој бил вистински вампир и правел се што правел додека бил жив.
Одел во шталата, ја пасел кравата, ја молзел. И семејството не знаело што да прави. Биле решени да се отселат од куќата бидејќи веќе не можеле да живеат во страв. Тие последна помош побарале кај некој селски џинџија или вампирџија. Тој им рекол дека крвта што му истекла кога го удрил колецот е уште на истот место и затоа доаѓа. Па, домашните отишле на местото кај што умрел, ја собрале земјата и ја ставиле во сандакот на покојниот. Оттогаш, вампирот веќе не се појавил.

Некои македонски приказни како оваа може да пробуди и смеа кај денешното модерно општество, но во минатото тие биле вистински страв и трепет за населението. Оние кои не веруваат во вампири ќе бидат скептици, но сепак постојат и археолошки докази кои покажуваат дека сепак има некоја вистина кога е во прашање оваа приказна и други мистериозни македонски легенди.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...