5.7 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Директорка Нина Цаца Биљановска, исто така заразила и еден пациент покрај своите...

Директорка Нина Цаца Биљановска, исто така заразила и еден пациент покрај своите колеги.

Translate (Eng):[gtranslate]

Уште еден пациент е дијагностициран со Ковид 19 од кожната клиника, односно по коминикација со пранешната директорка Нина Цаца Биљановска, изјави на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

„во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1), Тетово (1). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 201 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:
– Скопје (123)
– Дебар (43) од кои 2 починати
– Куманово (15) од кои 1 починат
– Штип (8)
– Велес (3)
– Охрид (3)
– Кавадарци (2)
– Прилеп (2)
– Гостивар (1)
– Тетово (1)

РЕКЛАМА

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се испишани 2 пациенти кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат.

Пациентите се во добра здравствена состојба и се пуштени на домашно лекување. Со ова во земјата досега има 3 излекувани пациенти и 3 починати“, истакна Филипче.

- Реклами -