7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија Нови 24 случаи на корона во земјава: Скопје постана жариште на коронавирусот.

Нови 24 случаи на корона во земјава: Скопје постана жариште на коронавирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Нови 24 заразени со коронавирус се регистрирани последното деноноќие. Прв случај е регистриран и во Тетово. И изминатите 24 часа најмногу заболени има во Скопје 15, во Куманово 4, Дебар 2 и Охрид и Штип по еден новозаболени. Со последните бројќи во Македонија има вкупно 201 заразен со Ковид 1.

– Скопје (123)
– Дебар (43) од кои 2 починати
– Куманово (15) од кои 1 починат
– Штип (8)
– Велес (3)
– Охрид (3)
– Кавадарци (2)
– Прилеп (2)
– Гостивар (1)
– Тетово (1)

Од друга страна уште двајца пациенти се излекувани на Клиниката за инфективни болести и пуштени се на домашно лекување. Досега има 3 излекувани пациенти а 3 лица починаа од компликации од корона вирус.

РЕКЛАМА

Според последната анализа на ИЈЗ 32 случаи се импортирани, односно увезени од други држави, а останатите се заразиле со меѓусебни контакти.

- Реклами -