4.5 C
Ohrid
вторник, април 20, 2021
Почетна Македонија Македонија побрза од Кина: Kинезите направија болница за 8 дена ние за...

Македонија побрза од Кина: Kинезите направија болница за 8 дена ние за 7, разликата е само во леглата..

Translate (Eng):[gtranslate]

Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. Kинезите направија болница за 8 дена ние за 7. Разликата е само во леглата, нашата има 130 легла а кинеската 1.000. Другото се е исто како што може и да забележите на самата фотографија.НОВАТА БОЛНИЦА ВО ВУХАН ГИ ПРИМИ ПРВИТЕ ПАЦИЕНТИ 10 ДЕНА ОТКАКО ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ

 

РЕКЛАМА

Болницата Хуошеншан и уште една медицинска установа со 1.500 кревети, која беше да биде отворена за 8 дена, забрзано се градеа во изминатиов период откако нагло се зголеми бројката на заразени. Вухан се сметаше за центар на заразата откако токму таму пред нова година за првпат беше идентификуван новиот вирус.

Новата болница со 1.000 кревети се градеше со монтажни објекти донесени од работничко одморалиште во околината на Вухан.

Градежната механизација пристигна на местото на 24 јануари и во изградбата на болницата учествувале над 7.000 градежници, електричари, водоводџии и други работници. Двокатната болница се простираше на површина од 25.000 квадратни метри и поголемиот дел се оддели за изолација.

 

- Реклами -