18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПроекти за сите во Охрид: Куратица, Ливоишта, Вапила, Љубаништа, Трпејца, Пештани, Елшани,...

Проекти за сите во Охрид: Куратица, Ливоишта, Вапила, Љубаништа, Трпејца, Пештани, Елшани, Коњско, Рача, Подмоље И.Т.Н

Нашата визија е Охрид да стане функционално, ефикасно и модерно место за живеење во секој еден негов дел. За таа цел гарантираме проекти,

Во населбите Билјанини Извори, Даме Груев, Горна Влашка маала и Железничка:

Изградба на детски игралишта.
Во населбите Видобишта, Бараки и во Илинден:

Изградба на ново мултифункционално спортско игралиште; Промена на азбестни водоводни цевки со нови на улиците „Ристо Чадо” и „Андреја Јованоски”.
Во населба 15 Корпус:

Поставување на забавувачи на брзина на улица „Кленоец“.
Во населбите Далјан, Воска и Лескајца:

Реконструкција на ПОУ „Свети Климент Охридски” и партерно уредување, Изградба и реконструкција на современи детски игралишта, Реконструкција на пешачка патека Лабино-Далјан, Партерно уредување на речното корито на река Грашница.
Во Подмоље:

Изградба и реконструкција на канализационен систем, Поставување автобуски постојки.
Во Рача:

Уредување на корито од реката што поминува низ Рача, Асфалтирање на главни и споредни улици и изградба на тротоари.
Во Коњско:

Изградба на рекреативна патека, Поставување автобуски постојки.
Во Елшани:

Изградба и реконструкција на детско игралиште, Изградба на пешачка патека.
Во Пештани:

Доизградба на кејот на брегот на езерото, Реконструкција на отвореното спортско игралиште во рамки на ОУ „Свети Наум Охридски“.
Во Трпејца:

Реконструкција на ПОУ „Свети Наум Охридски”, Изградба и реконструкција на канализационен систем.
Во Љубаништа:

Изведба на пешачка патека од Љубаништа до Автокамп Љубаништа, Санирање на Домот.
Во Вапила:

Санација на металната ограда на мостот, Поставување на водоводна мрежа.
Во Ливоишта:

Чистење и уредување на речното корито, Изведба на резервоар за питка вода и целосно одделување на водоводниот систем од Вапила.
Во Куратица:

Изградба на нов водовод, Асфалтирање на патот до црквата Света Богородица, Тампонирање на патот од Куратица до Злести.
И ова не се сите проекти, туку само дел од програмата „За Охрид Гарантираме“.

Заокружи 7 за Промени, Проекти, Победи!

7 за проекти во цел Охрид!

7 за Д-р Кирил Пецаков и ново советничко мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова на Македонија“, истакна Билјана Тодева-Стојановска, кандидат за член на Советот на Општина Охрид на листата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија, од коалициониот партнер Социјалистичка партија на Македониja.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...