15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВенко Филипче: Македонското здравство е спремно да се справи со коронавирусот.

Венко Филипче: Македонското здравство е спремно да се справи со коронавирусот.

Секој ден расте бројот на заболени од корона вирусот во Македонија, а министерот за здравство, Венко Филипче е убеден – нашиот здравствен систем е подготвен да се бори со заразата.

„Ние динамички ја следиме ситуацијата, врз основа на пациенти со симптоми, нивни примарни контакти. Овој систем е сосема солиден, бројот на лекари специјалисти, организацијата е сосема солидна. Моделот на третман на кој ќе се лечат тешките и средно-тешките пациенти е добар и имаме сосема доволна бројка на болнички кревети. Можеме да апсорбираме и поголем број на пациенти. Подготвени сме и за пикот на заразата. Ќе се отворат уште повеќе пунктови. Ставен во функција пунктот во „Млин Балкан“. Таков капацитет ќе се дуплира и во другите градови, доколку е тоа неопходно“, истакна Филипче.

фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...