13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветЕдномесечен карантин или ќе бидете убиени доколку не го почитувате тоа.

Едномесечен карантин или ќе бидете убиени доколку не го почитувате тоа.

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска предупреди дека ќе им нареди на полицијата и војската да го убијат секој оној кој „предизвикува проблеми“ околу едномесечниот карантин чија цел е да го запре ширењето на коронавирусот во земјата.

-Ова нека ова биде предупредување за сите – слушајте ја владата затоа што во овој момент клучно е да имаме ред. Немојте да ги повредувате здравствените работници, лекарите, затоа што тоа е сериозно кривично дело – изјави Дутерте пред својата нација, наредувајќи им на војската и полицијата „ако некој создава проблеми и вашите животи се во опасност, стрелате го “.

Во своето обраќање Дутерте особено ги предупреди сите жители на Манила, кои протестираа затоа што не добиле храна и други резерви веќе две недели, откако започна карантинот.

Безбедносните сили и полицијата ги предупредиле жителите да се вратат во своите домови, но тие одбиле, по што според полицискиот извештај, полицијата го растурила протестот и уапсила 20 лица.

На Филипините досега од коронавирус починале 96 луѓе, а 2.311 се заразени.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...