5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Хуманост на дело: Брачен пар од Скопје шие и подарува заштитни маски

Хуманост на дело: Брачен пар од Скопје шие и подарува заштитни маски

Translate (Eng):[gtranslate]

Светската здравствена криза која се заканува на човештвото пробуди страв и паника ширум светот. Во криза се препознаваат пријателите и хуманите луѓе

Пример за тоа се и Марија и Орде Велески, брачен пар кој живее во Скопје и кој шие и подарува заштитни маски со цел луѓето да бидат заштитени.

РЕКЛАМА

Госпоѓата Велеска во слободно време е шивачка, а поттик за нешто волку хумано била разочараноста и провокацијата од фактот што некои луѓе на нечовечки начин ја користат оваа кризна состојба за да профитираат. Марија го набавила потребниот материјал за ваквите маски, а потоа нејзиниот сопруг Орде ги кроел, а таа ги шиела на својата машина.

Нивниот стан брзо го претвориле во вистинска шивачка работилница, а дневно шијат околу 200 маски. Брачниот пар досега има направено околу 800 маски и бесплатно ги дава на сите оние кои имаат потреба од нив.

 

- Реклами -