1.8 C
Ohrid
недела, март 7, 2021
Почетна Македонија Семејството на починатиот велешанец обвинува дека никој не сакал да го прими...

Семејството на починатиот велешанец обвинува дека никој не сакал да го прими во болница.

Translate (Eng):[gtranslate]

78 годишниот велешанец кој почина во средата а не беше примен на инфективното одделение бил заразен со коронавирусот.Центарот за јавно здравје денеска го известил семејството дека починатиот е позитивен на тестот. Роднините велат дека тестирањето било направено по нивно барање, иако велат дека дедото немал контакти со лица заразени со корона. Брис му бел земен во вторникот а веќе ноќта поради влошена состојба бил донесен на преглед во инфективното одделение во велешката болница. Внуката на починатиот која не сакаше да се снима, раскажува дека дежурниот лекар одбил да го прими оти според епидемиолошката анкета, тој не би можел да биде заразен.

„Дедото плукаше крв, беше омалаксан со температура и кашлица. Итната помош првин одбиваше да го земе а откако го донесе во болница, докторот не сакаше да го прегледа. Ни рече дека нема симптоми на вирусот и не прати дома.Набрзо му се влоши состојбата, не можеше да дише и почина“, раскажува внуката на починатиот велешанец.

Раководството на велешката болница негира дека пациентот не бил примен и прегледан. Дежурниот лекар констатирал хроничен бронхит а ја спровел и задолжителнат.

РЕКЛАМА
- Реклами -