7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Свет Конечно убава вест: Кина ќе има вакцина против ковид-19 до крајот на...

Конечно убава вест: Кина ќе има вакцина против ковид-19 до крајот на јуни !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Доктор Пенг, кој работи во Центарот за контрола на заразни болести на провинцијата Гуангдонг, истакна дека коронавирусот може да се уништи по еден час изложеност на температура од 56 степени, а најлесно може да се пренесе во првите два до пет дена од појавата на болеста.

Шефот на кинескиот експертски тим во Србија, доктор Пенг Џичианг изјави дека најефикасна заштита од коронавирусот е маска и најави дека Кина би можела да има вакцина против ковид-19 околу крајот на јуни.

Доктор Пенг, кој работи во Центарот за контрола на заразни болести на провинцијата Гуангдонг, истакна дека коронавирусот може да се уништи по еден час изложеност на температура од 56 степени, а најлесно може да се пренесе во првите два до пет дена од појавата на болеста.

РЕКЛАМА

Тогаш вирусот е и најопасен, рече д-р Пенг во интервју за списанието „Одбрана“.

– Носете маски. Само маски. Кога носите маска, тоа е еден од најефикасните методи на заштита – истакна тој.

- Реклами -