13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветСопственик на комплекс што се урна во земјотресот уапсен при обид да...

Сопственик на комплекс што се урна во земјотресот уапсен при обид да избега од Турција

Сопственикот на Renaissance Residence, станбен комплекс уништен од земјотресот во провинцијата Хатај во југоисточна Турција, бил приведен на аеродромот во Истанбул во петокот додека се обидувал да ја напушти земјата.

Мехмет Јасар Чошкун бил запрен на аеродромот Сабиха Ѓокчен во обид да отпатува за Црна Гора, јави турската агенција Анадолија.

Апсењето е извршено по наредба на главниот јавен обвинител во областа Газиосманпаша во Истанбул.

Чоскун патувал за Црна Гора со помала сума пари, која била запленета од аеродромската полиција, се наведува во извештајот. Тој допрва треба официјално да биде обвинет.

12-катниот комплекс се состоеше од 250 апартмани, а се наоѓаше во областа Антакија во Хатај. Беше рекламиран како проект за луксузна резиденција што ги почитува градежните прописи.

Комплексот целосно беше уништен по земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот наутро го погоди југоисточниот град Газиантеп, а набргу потоа и земјотрес со јачина од 7,5 степени во провинцијата Кахраманмарас.

Во четвртокот, турскиот министер за правда објави дека е покрената судска истрага за урнатите згради за време на земјотресот.

Истрагата ќе се обиде да ги повика на одговорност оние кои ги изградиле зградите или сноселе каква било одговорност за нивното уривање во 10-те најпогодени провинции.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...