14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Јоци до угостителите: Како не ви срам бе, 90 денари макијато продававте...

Јоци до угостителите: Како не ви срам бе, 90 денари макијато продававте и сега кукате дека немате пари !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Угостителите денс соопштија дека одлучиле да ги отпуштат вработените. Па кратко и јасно новинарката Јоци им објасна !!!

,,Ова кафанџииве, што се наполнија пари од експлоатација на готвачи и келнери, на кои им фрлаа трошки 15.000 денари, сега први кукаат ⁉️ Ги отпуштиле, малку им било на господава две бруто плати за вработени, 14.500, од Буџет. Ги отпуштиле пошто знаат потоа пак ќе најдат нововработени, па да не мора да им плаќаат здравствено и плати.

Па, што, вие колку плаќавте, да ги прашаме луѓето ако не, кои сте ги отпуштиле каков ви бил односот со нив?

РЕКЛАМА

До завчера макијато истиве овие наплатуваа 90 денари, а капучино со пена – 120 денари. Пиво од 0,5 кое е 50 денари во маркет, они го наплатуваа 130 денари, исто како ,,џејмисон”. Ебена логика нема во ова нивново. Јебао вас капитализам. Трета класа месо, стек, наплатуваа по 200 денари.

Лани и преклани ги оставија цените исти, само за двојно ги намалија сите порции.
Море имате пари вие. Само ви требаат уште два џипа. Ве заболе вас за радничка класа!

И да затворите. Ко што во цел свет затворија кога не сакаат да задржат вработени. Ако не вие, други ќе отворат.”

- Реклами -