4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаНикола Груевски: Ова е веќе лудило, со цел памет мислите дека некој...

Никола Груевски: Ова е веќе лудило, со цел памет мислите дека некој ќе ви поверува дека јас сум бил нарачател за петкратно убиство?!!!

Иако звучи комплетно лудо и не верувам дека некој може да поверува на такво нешто, сепак со обзир дека се работи за човечки животи, сакам да ја демантирам изјавата на извесен Бедри Ајдари, како неточна и лажна, вака реагира поранешниот премиер, Никола Груевски откако вчера беше наброен како еден од „нарачателите на петкратното убиство кај Смилковското езеро во април 2012 година“.

Според него, судот и во повторената постапка ги утврдил фактите и донел осудителна пресуда за сторителите.

„Очекувано е дека истите ќе се обидуваат на секаков начин да ја отфрлат одговорноста за грозоморната ликвидација, но јавноста треба да знае дека изнесените обвинувања се чиста измислица“, додава Груевски во објава на својот Фејсбук профил.

Вчера Бедри Ајдари, роднина на еден од осудените во случајот „Монструм„ заедно со Идриз Синани од Меѓународното здружение за човекови права пред Основниот кривичен суд – Скопје, презентираше писмо на осудениот Фејзи Азири, во кое тој тврди дека има „нови докази“ и бара меѓународна истрага.

„Груевски го нарачал петракното убиство на 12 април 2012 година во време на празникот Велигден со цел да испровоцира меѓуетнички конфликт во државата и да го привлече вниманието на меѓународната заедница за неуспехот за членство во НАТО и ЕУ. Исто така, и за да го привлече вниманието за финансиските скандали“, вели Азири во писмото прочитано од Ајдари.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...