7.3 C
Ohrid
четврток, март 4, 2021
Почетна Македонија Се огласи Наќе Чулев: Внатрешната контрола детално ќе го испита случајот за...

Се огласи Наќе Чулев: Внатрешната контрола детално ќе го испита случајот за уапсеното момче и неговото куче.

Translate (Eng):[gtranslate]

-Во текот на денешниот ден на социјалната мрежа “Facebook” се споделува видео на кое се забележуваат неколку полициски службеници кои преземаат мерки за лишување од слобода на лице кое е затекнато надвор од својот дом со својот миленик за време на ограничувањето на движењето на граѓаните.

Во таа насока би сакал да ја информирам јавноста дека од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди конкретниот случај е евидентиран и се преземаат мерки за утврдување на законитоста на постапувањето на полициските службеници и за исходот од проверките во текот на утрешниот ден дополнително ќе биде известена јавноста.

Одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди и во иднина ќе презема мерки за соодветно расчистување на сите случаи во кои постои сомневање дека постапувањето на полициските службеници е спротивно на законот – информираше на фејсбук министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

РЕКЛАМА
- Реклами -