5.3 C
Ohrid
недела, март 7, 2021
Почетна Свет Прстот вперен кон Кина: Мисури е првата сојузна држава која поднесе тужба...

Прстот вперен кон Кина: Мисури е првата сојузна држава која поднесе тужба против Кина

Translate (Eng):[gtranslate]

Мисури е првата сојузна држава која поднесе тужба против Кина, обвинувајќи ја кинеската Влада за светската пандемија на коронавирусот и бара оштета „за огромните загуби на човечки животи, страдање и економска криза“ како последица на болеста.

Како што јавија американските медиуми, тужбата, поднесена од државниот обвинител на Мисури Ерик Шмит, е една од неколку слични судски процеси во американските федерални судови започнати од приватни групи.

Така на пример, во Флорида, Кина е дадена на суд поради тоа што „знаеше дека Ковид-19 е опасна болест но реагираше споро, ја ставаше главата во песок и/или ја заташкуваше за свој тесен економски интерес“.

РЕКЛАМА

Во Мисури досега се потврдени речиси шест илјади случаи на заразеност од коронавирус, а 215 лица починале. Поради затворената економија сојузната држава досега изгуби 44 милијарди долари. Во тужбата се наведува дека токму Кина е виновна за последиците од пандемијата.

Познавачите во САД сметаат дека е мошне тешко да се предвиди исходот од вакви судски процеси и дали тие би имале некаков ефект.

Во меѓувреме, 22 републикански конгресмени побараа од јавниот обвинител на САД, Вилијам Бар, државниот секретар Мајк Помпео и од претседателот Доналд Трамп, да покренат постапка против Кина во Меѓународниот суд на правдата во Хаг за дејствата на оваа земја за време на пандемијата.

MИА

- Реклами -