1.7 C
Ohrid
четврток, јануари 20, 2022
Почетна Македонија Загубени 140 тестови за коронавирус: Нов тест за Прилепчанец што чекаше 11...

Загубени 140 тестови за коронавирус: Нов тест за Прилепчанец што чекаше 11 дена

Translate (Eng):[gtranslate]

Мартин Јошески од Прилеп вработен во Агенција за храна и ветеринарство, кој на својот Фејсбук профил пишува дека цели 11 дена чека резултати од земен брис за кopoнавиpyc и дека 20 дена се наоѓа во самоизолација, конечно добил информација за тестот.
Тој тврди дека неговиот заедно со многу други тестови се загубени и иако веќе трета
недела има симптоми на болеста ќе треба да чека уште најмалку неколку дена.
“Заради неспособност на стручните лица во Скопје, утрово бев информиран дека од
земениот брис нема резултат, и потребно е да се земе нов заради тоа што имало
недоволно материјал за испитување. Утрово истиот е земен и повторно истиот ќе биде
доставен на испитување.

Најважно е едно! Не дека немало доволно материјал за испитување, туку повеќе од 140 брисеви од Македонија кои се доставени во Скопје за испитување се изгубени….
Во очекување на новите резултати …
Јас сум добро, освен сува кашлица и омалаксаност, со блага повремена температура и
печење во очите кои траат веќе 3 недели …”, пишува Јошески кој Апелир до граѓаните да носат маска и нараквици и редовно да ги дезинфицираат рацете..

РЕКЛАМА