15.8 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот Ногачески со помош на дигалка им помогна на штрковите да си...

Градоначалникот Ногачески со помош на дигалка им помогна на штрковите да си направат гнездо пред општината.

Во ова време – невреме, денови на неспокој и немир предизвикани од коронавирусот градоначалникот на Дебрца ни сподели несекојдневна, поведра сторија, која исполнува со позитивна енергија.

Белчишта е едно од ретките села кое се карактеризира со голем број на штркови, кои ги свиле своите гнезда по покривите , по оџаците на куќите, на плевните, бандерите.
Тие се предвесници на пролетта, кои секогаш во исто време, по прелетани илјадници километри, без грешка се враќаат во своето гнездо, а во средината на август повторно заминуваат.

Деновиве еден пар штркови со денови се измачувал да го свие своето гнездо на бандерата, непосредно до зградата на општината. Штрковите вредно работеле, ама тешко им одело па градоначалникот дошол до една интересна идеја како да им помогне на птиците.

Со телескопската дигалка ангажирана од општината и електромонтажната екипа на ЕВН Охрид се постави специјална платформа-корпа за нивното гнездо.

Штрковите прво си заминале, ама денес повторно се вратија и продолжија да си го доградуваатгнездото…

Нашиот народ велит дека доколку штркот изгради гнездо на вашата куќа, на вашиот оџак, тоа ви носи и среќа.

Се надеваме дека и овојпат ќе биде така и штрковите ќе ни донесат среќа на сите♥️

Па создравје нека си седат напиша градоначалникот на социјалните мрежиФотографија на Зоран Ногачески - Градоначалник на Дебрца.

Фотографија на Зоран Ногачески - Градоначалник на Дебрца.

Фотографија на Зоран Ногачески - Градоначалник на Дебрца.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...