30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Рускоска не се согласувам во вакво тешко време ние обвинителите и судиите...

Рускоска не се согласувам во вакво тешко време ние обвинителите и судиите да земеме минималец.

Translate (Eng):[gtranslate]

И обвинитлите и судиите треба да се солидаризираат во оваа криза, но не се согласувам со минимална плата, изјави за Канал 5 Вилма Русковска, шефицата на Обвинителствтото за гонење на организиран криминал и корупција.

– Сметам дека ќе беше многу подобро и ќе имаше поголем ефект доколку на сите се скратеше одреден процент од платата – 20, 30 или 40 отсто. Ама мислам на сите, не само на судиите, на обвинтиелите, туку и на администрацијата. Во Обвинителствтото за гонење на организиран криминал и корупција се договоривме, доколку добиеме полна плата за април и за мај, секој од обвинителите да одвои по 10.000 денари во солидарниот фонд – вели Русковска.

РЕКЛАМА
- Реклами -