21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија Филипче: Градоначалникот Димитревски по 17-18 дена има оздравено, затоа тестот е негативен.

Филипче: Градоначалникот Димитревски по 17-18 дена има оздравено, затоа тестот е негативен.

Translate (Eng):[gtranslate]

По случајот со градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, кој една недела откако обелодени дека е позитивен, по што повеќе државни функционери и новинари беа ставени во изолација и тестирани на ковид-19, најновиот статус на градскиот татко во Куманово е – негативен. Димитриевски објави дека се тестирал и во неколку приватни лаборатории и сите три теста се негативни.

Новинарите денеска прашуваа постои ли некаков сомнеж во тестовите на ковид-19 кои се прават во Институтот за јавно здравје, на кои тестови да им се верува, како и кој е епилогот за одговорноста на градоначалникот Димитриевски во врска со организирање на прес-конференцијата во Куманово.

Министерот Филипче кажа дека извештајот од ДСЗИ е испратен и во МВР, но не сакаше денеска да коментира детали.

РЕКЛАМА

За тестовите тој одговори:

– Тестовите кои се користат во Институтот за јавно здравје се одобрени од Светската здравствена организација и има само претпоставки колку време по тестирањето за оние за кои се добива позитивен резултат, може пациент да се негативизира имајќи предвид што не се знае колку време претходно бил носител на вирусот – одговори денеска министерот Венко Филипче.

Тој додаде дека во конкретниот случај знаеме дека разликата помеѓу двата теста била некаде 17 – 18 дена, што со третиот тест со дополнителни 10, е сосема доволен период еден пациент да се негативизира.

– Но заштитните мерки се за да се имплементираат и почитуваат. Тоа е суштината – зад секоја мерка има медицинска издржаност зошто тоа треба да биде така. Инкубацискиот период трае 14 дена, а јас лично немам решение за изолација, но седам 14 дена заради тоа што во кој било период од тие 14 дена некој може да покаже дека е позитивен на вирусот заради тоа што трае инкубацијата – појасни Филипче.

- Реклами -