15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Препораките на СЗО беа да не се носат маски, но ние...

Филипче: Препораките на СЗО беа да не се носат маски, но ние се одлучивме да носиме поради што има многу асимптоматски случаеви.

Црниот биланс за починати лица од корона вирусот се искачи на 57. Во изминатото деноноќие битката ја изгуби 80 годишен скопјанец кој неколку дена бил хоспитализиран на Инфективната клиника. Од оние кои се на болничко лекување во оваа клиника и во 8ми септември, според последните информации 12 пациенти се на респираторна машина.

Во последното деноноќие потврдени се 26 нови случаи на Ковид 19 во земјава, со што вкупната бројка до денеска е 1326 лица.

Главниот град повторно е на врвот на листата по заболени, со 11 новозаразени. Следува Струга, каде се регистрирани 6 нови случаи. Во Тетово има три, а во Куманово два нови случаи. Во Битола, Гостивар, Виница и Неготино има по еден позитивен пациент на КОВИД 19 во последните 24 часа.

Но статистиките даваат позитивни сигнали – министерот Филипче вели дека последното деноноќие се евидентирани 36 оздравени пациенти, а голем дел се лекуваат во домашни услови.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...