7.8 C
Ohrid
четврток, март 4, 2021
Почетна Македонија Заев: Јас најдов решение за Цар Самоил, не ќе сум најдел за...

Заев: Јас најдов решение за Цар Самоил, не ќе сум најдел за Гоце Делчев.

Translate (Eng):[gtranslate]

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва гостуваше во отвореното студио на 24 анализа. Меѓудругот, тој говореше за неодамнешната ситуација со Бугарија и спорот за идентиетот на Гоце Делчев.

Денес имаме изјава на Борисов дека го признава јазикот и тој е дел од договорот, со текст во Договорот потпишан од мене и премиерот. Бугарија сака да продолжи со решавањето на историската позиција. Го решивме спорот за цар Самоул, ќе најдеме и решение за Гоце Делчев, рече Заев.

Тој е убеден дека низ дијалог ќе се решат сите проблеми и дека во секој договор сите се победници и дека според договорот мора да има решение со кое и двете нации ќе бидат задоволни и горди.

РЕКЛАМА
- Реклами -