23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Свет Словенските угостители се жалат: Како ќе седат гостите на отворените тераси кога...

Словенските угостители се жалат: Како ќе седат гостите на отворените тераси кога ќе заврне дожд?

Translate (Eng):[gtranslate]

Само неколку денови траеше одлуката на Владата која предвидуваше во рестораните и кафулињата во Словенија да можат да седат само членови на исто домаќинство, односно луѓе кои живеат заедно.

Веднаш по отворањето на угостителските објекти се виде дека е речиси невозможно ваквото правило да функционира во пракса, па затоа тоа брзо е сменето.

Сепак, во земјата во која има минимален нов број на заразени со корона вирусот, рестораните и кафулињата може да работат само доколку имаат отворен дел или тераса, а гостите можат седат исклучиво во тие делови.

РЕКЛАМА

Речиси сите угостители, согласно препораките на словенечкиот Национален институт за јавно здравје, направија нов распоред на масите, кои сега се раздалечени два метра. Тие се жалат дека и понатаму не работат рентабилно, бидејќи при секој дожд нивните објекти практично мораат да бидат затворени.

- Реклами -