3 C
Ohrid
сабота, март 6, 2021
Почетна Македонија Вакцинирањето против коронавирусот нема да биде задолжително во Германија

Вакцинирањето против коронавирусот нема да биде задолжително во Германија

Translate (Eng):[gtranslate]

Вакцинирањето против коронавирусот нема да биде задолжително во Германија, изјави шефот на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел, Хелгер Браун.

Тој изјави дека вакцинирањето ќе се спроведува врз доброволна основа.

-Секако, добро би било да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе, но сите ќе одлучат сами, рече Браун.

РЕКЛАМА

Тој кажа дека кога ќе има вакцина, а се надева дека тоа ќе биде наскоро, секој што сака да се вакцинира ќе може тоа да го стори.

-Ако не сакате, тогаш сами ќе мора да го понесете ризикот од заразување, рече Браун.

Тој изрази надеж дека меѓу почетокот и средината на следната година вакцината ќе биде достапна за населението.

Потоа, додаде тој, пандемијата ќе заврши.

-Откако ќе се појави вакцината нема да има веќе ограничувања и ние ќе се вратиме во нормалниот живот, рече Браун.

- Реклами -