18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОливер Дерковски: За овие избори потребно е да ангажираме 100.000 луѓe, и...

Оливер Дерковски: За овие избори потребно е да ангажираме 100.000 луѓe, и на истите тие ќе треба да им се испалатат дневници.

Оливер Дерковски, Претседателот на Државната изборна комисија, во вечерашното гостување на Алфа рече дека можеби ќе треба да се ангажираат над 100.000 луѓе за денот на изборите.

Тој истакна дека луѓето ќе треба да бидат присутни преку целиот ден на избирачките места и тие ќе треба да обезбедат услови и начин на функционирање со протоколите кои комисијата ќе треба да ги донесе.

Комисијата мора да има оптимално 45 до 50 денови за да се завршат сите дејствија, за процесот да биде крајно легитимен, и да не се доведеме до ситуација да добиеме оценка оти не сме ги спровеле изборите како што треба.

Потребни ќе бидат околу 100.000 луѓе за денот на изборите, кои треба да бидат цел ден на избирачките места за да се обезбедат услови и начин на функционирање со Протоколите кои комисијата ќе треба да ги донесе – истакна Оливер Дерковски.

Првиот човек на Државната изборна комисија Оливер Дерковски објаснува дека има многу нејаснотии во организирањето на овие избори.

Според него, треба да се обезбедат дезинфициони средства, маски а тоа ќе чини многу. Згора на тоа никој од Владата не ги прашал дали им се потребни дополнителни средства.

Неговата проценка е дека околу 100.000 луѓе ќе бидат потребни за изборниот ден. Ќе се појават многу дополнителни трошоци за да се спроведат изборите.

Пенкалата што ги најави Заев за пет денари ние ги набавуваме за 3.5 денари. Ние не сакаме да бидеме виновници доколку има заб олени на изборите, бидејќи во таква ситуација сите ќе се тргнат-вели Дерковски.

Според него, за целосна подготовка на изборите ќе бидат потребни околу 50 дена по завршувањето на вонредната состојба.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...