5.3 C
Ohrid
недела, март 7, 2021
Почетна Македонија (Видео) Двата авиона од САД што ја прелетаа Македонија пресретнати од руски...

(Видео) Двата авиона од САД што ја прелетаа Македонија пресретнати од руски „сухои“ над Црно Море

Translate (Eng):[gtranslate]

Руската амбасада во Скопје извести дека двата американски стратешки бомбаредри „Б-1 лансер“ што ја прелетаа Македонија се пресретнати над Црно Море од руски „сухои“.
„Два американски ‘Б-1 лансери’ од воздухопловната база во Елсворт, Јужна Дакота,
упатени кон државната граница на Русија над Црно Море, денеска се пресретнати од два руски борбени авиона ‘Сухој’. #СтопНАТО“, твитна Амбасадата на Русија во Македонија како одговор на твитот на Амбасадата на САД во Скопје: „Два американски ‘Б-1 лансери’ од воздухопловната база во Елсворт, Јужна Дакота, прелетаа над Скопје за добредојде на Северна Македонија во #НАТО. Овој прелет е израз на нашата постојана поддршка за Северна Македонија. #НиеСмеНАТО #Партнери #Сојузници“.
Министерството за одбрана на Русија соопшти дека „ловци на руската авијација ги
принудија американските бомбардери да ја променат патеката на движење и да одлетаат од границата на Руската Федерација“, а во акцијата учествувале два авиона „Су-27 П“ и
„Су-30 СМ“.

РЕКЛАМА
- Реклами -