15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаКој ќе ги чува децата?!- Родителите мора да се вратат на работа...

Кој ќе ги чува децата?!- Родителите мора да се вратат на работа во понеделник, доколку не го сторат тоа газдите им се закануваат со отказ !!!!!

Родителите од понеделник ќе се соочат со голем проблем со чување на децата откако Владата објави дека завршува седењето дома по олабувањето на корона мерките. Но, кај мајките и татковците има вистинска недоумица за тоа како ќе се снаоѓаат бидејќи добиваат различни информации за тоа кој може да остане дома, а кој мора на работа.

Министерот Венко Филипче на прашање на„Република“ рече дека родителите на децата до 10 години имаат легитимно право да не одат на работа сè додека не се отворат градинките, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Родителите на децата до 10 години не одат на работа, се до отворање на градинките, нешто со што нема да брзаме воопшто. Тие имаат легитимно право да не одат на работа, бидејќи мора да ги чуваат децата. Секој прекршок треба да се санкционира преку инспекторатите-објасни министерот.

Потоа пак владата донесе одлука родителите кои што имаат деца до 10-годишна возраст или активно четврто одделение.

Владата треба да објасни кои родители се изземени од мерката да седат дома. Вработените во приватните фирми се под закана од отказ доколку не се појават бидејќи газдите ги слушаат препораките на властите и бараат сите без исклучок да одат на работа.

Но, од друга страна и неколку државни институции како на пример Царина им кажале на мајките дека мерките на владата не важат и оти мора да дооаѓаат на работа од први јуни.

Се поставува прашањето како Владата очекува приватните фирми да ги почитуваат, кога тоа не го прават тие што се под нејзина капа. Останува да се види дали од понеделник Господ ќе ги чува децата или пак на помош ќе бидат бабите и дедовците.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...