5.3 C
Ohrid
понеделник, март 8, 2021
Почетна Македонија Нападнат новинар од страна на полициски службеник во Охрид. (Видео)

Нападнат новинар од страна на полициски службеник во Охрид. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

До кога полициските службеници ќе упатуваат сила кон новинарите????

Сообраќаен полицаец при БПС Охрид, физички го нападнал уредникот на Охридскај, Сашо Денесовски на полицискиот пункт Подмоље, мавајќи го со метална палка по десната рака, како што пишува порталот.

Екипа од двајца новинари од редакцијата Охридскај се упатила на полицискиот пункт Подмоље, по што на полицаецот уредно му се легитимирле и запрашале по кој закон се казнуваат граѓани од источлено семејство. Полицаецот наместо да одговори со метална палка го мавна уредникот на Охридскај при што му нанесе лесна течесна повреда на десната рака и му го искрши мобилниот телефон кој го држеше во рака. Уредникот му даде наредба на новинарката да вози во полицската станица да го пријават настанот- нападнат новинар и откако екипата на Охридскај замина према Охрид после хотел Амбасадор од истиот полицаец добија светлосни сигнали да застанат и од кога застнаа со движење, од страна на полицаецот наместо да биде повикан да излезе од возило, полицаецот со примена на сила насилно го извади од возило, а на новинарката и издаде наредба да продолжи да си се движи по патот.

РЕКЛАМА

Уредникот на Охридскај беше приведен во ПС Охрид, за наводно омаловажување и навредување на службени лица, како што имаше изјавено полицаецот дека наводно од редакцијата врз него биле упатени пцости и вулгарни зборови и дека наводно со рака му бил покажан Пенис. Очигледно од видеото кое е објавено на официјалната страна на Охридскај, јасно се слуша и гледа дека од страна на редакцијата е постапено професионално, дека немало никакви упатени закани или навреди, туку полицаецот прекршувајќи ги неговите службени овластувања извршил физички напад врз новинар и новинарска екипа, а со цел да го сокрие таквото криминално дејствие повторно ја злоупотребува својата службена положба и овластувања ваѓајќи ги насилно новинарот од возило и повторно злоупотребувајќи ја својата положба и овластување приведил лице за дело кое не го направил.

Во врска со настанот редакцијата Охридскај ќе поднесе соодветни пријави до единицата за професионални стандарди при МВР, а воедно ќе поведи соодветни постапки пред надлежни судови за дивеењето на полицаецот врз новинарска екипа.

Уредникот Денесовски се гонеше од страната на полицаецот за наводно омаловажување на службено лице во вршење на службени дејствија и за неовластено снимање.
За повеќе може да прочитате на следниот линк:

СКАНДАЛ: Полицаец физички нападнал екипа на редакцијата Охридскај извор:ohridskay

- Реклами -