30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија На овој народ памет не им иде: Зошто шетате за време на...

На овој народ памет не им иде: Зошто шетате за време на полициски час? Мене полицијата не ми може ништо (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

За некого цел викенд карантин, за други – само обична недела. Некои од луѓето повеќе се плашат од камера отколку од полиција. Влегуваме во последните часови од викенд карантинот, а Телма на терен провери дали улиците се пусти насекаде и дали граѓаните се послушни. На споредните улички во населбите сликата e поразлична од големите градски булевари.

Вака беше во скопски Чаир. Додека полицијата стои на крстосница и бара дозволи од возачите, на само неколку метри од нив – отворена продавница. Позачудувачка е редицата граѓани коишто мирно чекаа ред за да испаразат на сред полициски час.

Движење регистриравме и во други населени места во скопско. Ова е населбата Даме Груев, за некои позната и како Новоселски пат. Полиција од време на време поминува во патрола. Казни нема, само остри усмени опомени за луѓето кои опуштено се движат надвор иако тоа не смеат да го прават.

РЕКЛАМА

Некои од жителите воопшто не се плашат од полицијата. Другите коишто го почитуваат полицискиот час и си работат во дворовите сметаат дека требало само порано да каже Владата дека ќе биде ограничено движењето.

Не само шетачи – при обиколката на терен камерата на Телма забележа и градежни работи. На ваква слика наидовме во скопски Сарај.

Петар Догов
телма

- Реклами -