1.7 C
Ohrid
четврток, јануари 20, 2022
Почетна Македонија Битолската болница целосно исполнета, пациентите со Ковид-19 ќе се лекуваат во Охрид.

Битолската болница целосно исполнета, пациентите со Ковид-19 ќе се лекуваат во Охрид.

Translate (Eng):[gtranslate]

Капацитетот на Клиничката болница во Битола која беше една од неколкуте Ковид центри за хоспитализирање на пациенти заболени со коронавирус е цлосно исполнет.

23 пациенти во моментов се сместени во одделот специјализиран за Ковид-19 со што идните случаи ќе се хоспитализираат во болницата во Охрид, рече на денешната прес конференција, Министерот за здравство, Венко Филипче.

Во Битола е исполнет капцитетот на одделението за КОВИД-19 зашто е регионален центар, сите пациенти од тој регион доаѓаат во Болницата. Сега од целиот регион пацинетите ќе се сметуваат во Охридската болница. Направена е целосна координација и спремно беше Инфективното одделение. Има добар план и добро се спроведува и не оставаме приод кој може да биде критичен, па да не знаат пациентите дали ќе се упатат на едно или на друго место, рече Филипче

РЕКЛАМА