27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветБомби почнаа да ја тресат и Бугарија: Објавени фотографии од Борисов во...

Бомби почнаа да ја тресат и Бугарија: Објавени фотографии од Борисов во спална и фиоки полни со евра и аудио снимки

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, бил фотографиран како лежи гол во спална соба покриен со прекривка, а на натказната до него има пиштол и во фиоката се гледаат банкноти од 500 евра, денеска излегоа во јавноста.

Тој е фотографиран во неговата спална соба во премиерската резиденција, а и самиот денеска зборуваше за фотографиите и упати обвинувања кон политичките противници и бугарскиот претседател Румен Радев.

„Човек има свој личен простор. Како може да дојдат да ме снимаат? Можеле да ме снимаат и како ‘рчам, ако го правам тоа воопшто. Од каде да знам дали го правам. А, ако се откриев?… Ова ли е демократијата која ја сакавме? Немам ли право да си легнам, да си спијам, а и слатко си спиев“,зборувал Борисов на денешната прес-конференција додека прекори и новинар зошто се смее и го праша дали сака и него така да го снимаат кога спие и со кого спие.

Во неговата денешна изјава тој посочил дека противниците го напаѓаат со компромитирачки материјали за да го спречат во две важни цели кој треба да се постигнат во јули – влез на Бугарија во банкарската унија и во еврозоната.

„Нашите политички противници денеска го допреа дното. Станавме непријатни за нив откако Бугарија ја извадивме од една орбита и ја испративме директно во реалната евроатлантска заедница. Затоа имаат омраза кон нас“, обвини Борисов.

„Претседателот Радев ме следи со дрон“

Борисов вели дека не може да знае дали фотографиите се реални бидејќи ако се, тогаш се направени додека спие. Затоа, изјави дека ќе чека да потврди вештачењето.

„Јас сум слободна личност, водам нормален живот. Целта е да нè уништат ментално, а потоа и да не нападнат физички. Загрижен сум затоа што кога спијам, сум беспомошен“,

изјавил денеска Борисов. Како што пренесуваат бугарските медиуми, тој директно го обвини претседателот Румен Радев дека го следи со дрон кој го добил од Кина.

„Претседателот Радев ја премина границата и си дозволи да крене беспилотно летало и да ме фотографи“,изјавил Борисов.

Фотографиите не се единствените компромитирачки материјали. Минатиот петок во петокот во бугарската јавност се појавиле и аудио снимки во кој се слуша глас кој наликува на Борисов и уште еден непознат соговорник.

Како што пренесува бугарскиот портал „Сега“, станува збор за снимка која е составена од три различни разговори и во нив се слуша Борисов како користи вулгарни зборови кога зборува за претседателката на Собранието, Цета Карајанчева, како и дека има разговори со државниот обвинител Иван Гешев за отворенање случаи, како се потсмева со странски премиери …

„Сега“ пишува дека Борисов за снимките, пак, директно го обвинил неговиот поранешен заменик-претседател во партијата ГЕРБ. Сепак, бугарскиот премиер категорично ја негира содржината на разговорите.

Во разговор со новинарите за тоа дали по ваквите компромитирачки материјали ќе си поднесе оставка, тој непоколебливо одговорил дека нема и ја нагласил важноста на месец јули за Бугарија.

Видео на bTV од прес-конференцијата на Борисов:

blob:https://www.facebook.com/6063f70a-452d-4802-8a66-95975cfcba53

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...