29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата заедно со министерството за здравство собрале 3.5 милиони евра од донации.

Владата заедно со министерството за здравство собрале 3.5 милиони евра од донации.

Министерството за финансии објави дека до сега Владата преку Солидарниот фонд за надминување на корона – кризата и Министерството за здравство собрале безмалку 3,5 милиони евра ппреку донирање.

„На донаторската сметка на Министерството за здравство се собрани околу 114 милиони денари, додека во Солидарниот фонд на Владата на РСМ околу 87 милиони денари“, објави Министерството за финансии.

Донациите се набавка на стоки, добра и услуги кои се потребни заради заштита на населението од корона вирусот..Истите се користат и за помош за уметници, филмски работници, други самостојни културни работници, физички лица кои вршат авторски ангажмани во областа на културата за помош во справување со корона кризата, радиодифузерите, помош и поддршка на микро, малите, средните и големите претпријатија кои се погодени од корона кризата.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...