15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаДецата на регистрираните земјоделци ќе добијат стипендија !!!

Децата на регистрираните земјоделци ќе добијат стипендија !!!

Забрзаниот раст, развој и стабилност на нашата држава нераскинливо е поврзан со ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО и секогаш било така низ историјата. Земјоделството е втор сектор во државата по учество во бруто националниот доход (БДП). Земјоделството е клучно за развојот на целото стопанство, рамномерен регионален развој и задржување на руралните средини во витална состојба со создавање услови младата популација да остане во нив.

Предвидени се повеќе мерки во новата програма Земјоделство 20-24 „МОЖЕМЕ“.

Една од мерките е и „Стипендирање на децата на регистрираните земјоделци за едукација во земјоделските струки“.

Мерката предвидува доделување стипендии од програмата за рурален развој за сите деца на регистрираните земјоделци кои ќе се запишат во средно земјоделско училиште на која било, насока како и доделување стипендии за сите студенти на регистрирани земјоделци кои ќе се запишат на земјоделски, сточарски или ветеринарен факултет во земјата.

Мерките во оваа програма претставуваат продолжение и надградба на воспоставените мерки, а со цел обезбедување на постојано, одржливо и доволно домашно производство, подготвено за сите понатамошни предизвици.

„Современо Земјоделство“

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...