9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Бројот на заболени од Ковид и натаму расте: Денес се регистрирани 168...

Бројот на заболени од Ковид и натаму расте: Денес се регистрирани 168 случаи кој од нив 8 се само од Охрид.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во текот на последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

– Скопје 83
– Куманово 8
– Дебар 2
– Штип 6
– Прилеп 3
– Тетово 26
– Струга 5
– Битола 2
– Охрид 8
– Гостивар 8
– Крива Паланка 1
– Крушево 1
– Кочани 1
– Пробиштип 2
– Македонски Брод 1
– Свети Николе 4
– Кичево 6
– Ресен 1

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар.

РЕКЛАМА

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени лица.

– Скопје 48
– Тетово 18
– Велес 1
– Гостивар 1
– Кочани 1
– Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 72.690 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.572, бројката на оздравени пациенти е 3.624, на починати е 362, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.586. (Крај)
извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство