21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија (Видео) 20-годишно момче излекувано од воспаление на мозокот предизвикано од ковид-19

(Видео) 20-годишно момче излекувано од воспаление на мозокот предизвикано од ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

 

Тој е еден од шесте пациенти во светот кој Ковид 19 му направил тешко воспаление на мозокот и ја добил битката со опасниот вирус. Момчето дошло во болницата со невообичаена клиничка слика за Ковид 19.

Момчето било лекувано со терапија која била спроведена во консултација со болници од странство каде имале ваков случај. На последниот преглед се покажало дека состојбата е одлична.

РЕКЛАМА

На невролошкото одделение каде се лекувало момчето битката не ја добија тројца пациенти кои со состојба на мозочен удар имале и ковид 19. Инаку денеска во болницата се примени нови девет пациенти, десет пациенти заминале, а починале двајца. На респиратор се четворица пациенти, а исто толку успешно го поминаа процесот на одржување на респиратор. Во оваа болница вкупно осум луѓе се симнати на респиратор од почетокот на пандемијата.
канал 5

- Реклами -