16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Здравје и убавина Подгответе се за вториот бран на коронавирус – овие совети од руските...

Подгответе се за вториот бран на коронавирус – овие совети од руските доктори се клучни за борбата против вирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Светот веќе се подготвува за големото ”враќање” на коронавирусот наесен и тоа не сам, туку со многубројни ”пријатели” – мали сипаници, грип и други инфекции.Секоја сезона нè напаѓаат до 200 различни видови вируси, но доминираат еден или пак два најопасни.Докторите советуваат: искористете го ова време да го зајакнете вашиот имунитет. Тогаш шансите да бидете загрозени поради некаква инфекција се многу мали.

Ова се советите од руските доктори:

– Свежиот воздух го зајакнува имунитетот, а сонцето создава ”залихи” во организмот – витаминот Д кој што помага во одбрана од инфекции.

РЕКЛАМА

– Возење велосипед, трчање, прошетки во природа, било каква физичка активност ќе допринесат за вашето здравје.

– Доколку се храните нездраво, сами ја отворате вратата за многу болести. Анализирајте го вашето мени: дали храната која што ја внесувате е разновидна, свежа, полна со витамини и минерали?

– Доколку имате некаква хронична болест, тогаш немојте никогаш да ја занемарувате.- Престанете да пушите цигари.

– Насмевката го продолжува животот. Стресот негативно влијае на одбранбениот систем на организмот.

– Задржете ги добрите навики: мијте ги рацете, носете заштитна маска…

 

- Реклами -