26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаСветOд СЗО не предупредуваат дека мeрките за заштита ќе траат уште долго...

Oд СЗО не предупредуваат дека мeрките за заштита ќе траат уште долго !!

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гребрејзус рече дека нема да има враќање на „старата нормалност“ во блиска иднина.

Тој им посочи на новинарите во Жeнева дека постои план за контрола на Ковид 19 со можност луѓето да продолжат со своите животи.

„Ни треба одржлива ситуација во која имаме контрола врз инфекцијата без целосно да ги затвориме животите и да влегуваме од едн карантин во друг“, посочи Гребрејес.

За да го направиме ова, Гебрејес наведува три чекори – намалување на смртноста и спречување на ширење на вирусот, зајакната и вклучена заедница која презема мерки за индивидуална заштита и силно државно раководство и комуникација.

„Ова може и мора да се направи“, додаде директорот на СЗО.

Тој повтори дека нема скратени патишта во борбата против пандемијата, а додека чекаме ефективна вакцина, мора да се стави фокус на употреба на антиинфективни алатки, кои сега се на располагање, за да се спасат животи.

РТС. ММС

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...