13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Текстилната фабрика „Мотекс“во Вевчани од утре ќе биде затворена: „Мотекс“ е првиот...

Текстилната фабрика „Мотекс“во Вевчани од утре ќе биде затворена: „Мотекс“ е првиот кластер во општина Вевчани.

Translate (Eng):[gtranslate]

Под притисок на медиумите од денес па се до 4 август ќе биде затворен текстилниот погон „Мотекс“ во Вевчани.

Откако во фабриката имаше 6 потврдени случаи , санитарниот инспекторат и Центарот за јавно здравје дадоа налог за затворање на текстилниот погон.

Вработените за Охриднет раскаажаа дека во погонот нема услови за држење дистанца и дека многу лесно може да се прошири вирусот.

РЕКЛАМА

Погонот „Мотекс“ е првиот кластер во општина Вевчани.

Охриднет.ком прв објави за состојбата во текстилниот погон, каде менаџерите и покрај заболените не сакаа да ја затворат фабриката.

- Реклами -