30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Тинејџерите заразени со ковид не сакаат да кажат со кого имале контакт...

Тинејџерите заразени со ковид не сакаат да кажат со кого имале контакт и каде шетале !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Најголем број новозаразени со корона вирусот од почетокот на епидемијата има денеска во Кавадарци. Дури 10 нови се позитивни на ковид, потврди за Фактор, д-р Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог во Центарот за јавно здравје на Кавадарци.

-Од десетте нови случаи, шестмина се тинејџери од 18 и 19 години. Младите не ги почитуваат мерките за заштита, а се групираат, излегуваат се дружат, заради што и не знаат да кажат од кого се заразиле. Некои од нив ни рекоа дека имале болен во семејството, но останатите не ги кажуваат контактите, заради што многу е тешко да се воведе контрола. Инаку, сите тинејџери се на домашно лекување, со лесни симптоми, некои дури се и асимптоматски. Како и да е, очекуваме да се зголеми бројот на заразени бидејќи кафулињата во градот се полни, гужва е насекаде, а маска ретко кој носи, вели д-р. Јовановски.

Тој појаснува дека останатите четворица новоинфицирани исто така се млади луѓе на возраст од 30, 33, 38 и 51 години, а истовремнено додава дека голем е и бројот на граѓани во Кавадарци лои чекаат да направат тестирања, односно да им се земе брис за Ковид-тест.

РЕКЛАМА

Во моментов во Кавадарци има 31 активни случаи, а во општата болница нема инфективно одделение, па доколку е потребна хоспитализа ција на пациентите ги носат или во болницата во Велес или пак во Скопје.

извор: Faktor.mk

- Реклами -