22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЌЕ ГО ТУЖИ ВМРО-ДПМНЕ !!

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЌЕ ГО ТУЖИ ВМРО-ДПМНЕ !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Основачот и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ, екс премиерот Љубчо Георгиевски со новиот статут на ВМРО-ДПМНЕ заедно со Никола Груевски кој е негов наследник во партијата, повеќе ја немаат титулата почесен претседател.

Според добро информирани извори блиски до Георгиевски од портолот поглед.мк дознаават дека тој подготвува добар тим на адвокати кои ќе покренат тужба против ВМРО-ДПМНЕ во негово име, бидејќи согласно позитивната правна регулатива веќе стекнато право не може да биде одземено.

Љубчо Георгиевски беше еден од првите високо позиционирани политичари не само во државата, туку и човек кој ја создал ВМРО-ДПМНЕ а кој истакна поддршка за сегашниот претседател на партијата Христијан Мицкоски. Тој веднаш по неговото назначување напиша статус во кој рече дека е потребно да му се даде шанса на Мицкоски за да стави свој печат во ВМРО. Сепак после одреден период, поради како што рече, истите политики кои ги применувал Груевски, Георгиевски го критикуваше Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ дека го наследиле генот за фалсификување од нивниот претходник Никола Груевски.

РЕКЛАМА

Фалсификатите на господинот Груевски направија од Македонците карикатури во светски рамки. За неинформираните само да потсетам дека Драган Богдановски воопшто не беше во салата на 17 јуни а во целата кампања 90-та година се појави точно пет пати со по пет минути говор.

Никола Груевски од ВМРО ДПМНЕ направи СК Движење за Југославија а Мицкоски за жал е на добар пат да ја зацврсти таа идеологија“, напиша Георгиевски во тој период

- Реклами -