16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Македонија ќе донира пари во фондот на НАТО за борба против коронавирусот

Македонија ќе донира пари во фондот на НАТО за борба против коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за учество на Македонија во Доверителниот фонд на НАТО за борбата против пандемијата на коронавирусот.

Како што соопшти владината прес-служба, Владата го задолжи Министерството за финансии, согласно можностите, да издвои пари од Буџетот на Република Македонија за 2020 година, за учество во Доверителниот фонд на НАТО, како израз на посветеноста на Владата да придонесе во заедничките напори на Алијансата за справување со пандемијата Ковид-19.

Исто така, денеска е донесена одлука за испраќање на војници од АРМ на Косово, во формација на вод, во составот на КФОР.

РЕКЛАМА
- Реклами -