15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Охрид Еве какви гости им донесоа бесплатните ваучери на Охриѓани: Празни шишиња од...

Еве какви гости им донесоа бесплатните ваучери на Охриѓани: Празни шишиња од пиво фрлани во езерото, кеси со ѓубре оставени покрај плажа, автомобили паркирани на тротоар и.т.н

Translate (Eng):[gtranslate]

На градската плажа во Охрид покрај шеталиштето, покрај ѓубрето што го остaваат несовесните гости, осамнаа и пивски шишиња кои пловат по водите на езерото.

На кратката снимка се гледаат преку 20 стаклени шишиња на површината на водата кои најверојатно се празни, па не можат да потонат на дното. Видеото го сними жител на Охрид, кој вели дека рано наутро кога излегол да лови риба покрај плажата забелажал група млади кои се забавувале со пијалоци и музика , па претпоставува дека ваквиот несовесен чин е нивно дело…….

„Имало кеси со ѓубре покрај плажа, недојадена храна, расфрлани отпушоци од цигари, лименки, се и се што сум видел, но шишиња од пиво вака остваени во вода прв пат гледам. Ако вака се однесува младината, ништо нема да сочуваме. Навистина се не совесни, си го испиле пивото, а шишињата ги оставиле во водата. Не сакам да помислам, дали кршеле, па да има парчиња сталко на дното и некој при капење да се исече и не дај боже да добие некоја инфекција. Срамно е ова што го прават , кај е им е совеста, каде е домшаното воспитување?!“, вели овој револтиран охриѓанец за „А1он“.