20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Нови цени -Струјата поскапува за 7,5 проценти

Нови цени -Струјата поскапува за 7,5 проценти

Translate (Eng):[gtranslate]

Нова цена на струјата од септември – одлуката за поскапувањето ќе ја соопшти претседателот на Регулаторната комисија за енергетика денеска во 13 часот. Според нашите информации цената на електричната енергија ќе се зголеми за 7,5 проценти.

Зголемувањето го бараат енергетските компании, а споредбата на официјалните податоци од предлог-одлуките за новите и постоечките цени, сите достапни на веб страницата на Регулаторната комисија за енергетика покажува дека домаќинствата ќе плаќаат за 7,5 проценти поскапа струја. Сепак во текот на вчерашниот ден беа реазгледувани жалбите од компаниите и ако е усвоена некоја од нив, можно е процентот минимално д аварира.

Инаку во предлог одлуката веќе стои поскапувањето да е 7,5 проценти.

РЕКЛАМА
- Реклами -