21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Американската амбасадорка - Премиер се бира со мнозинство пратеници а не по...

Американската амбасадорка – Премиер се бира со мнозинство пратеници а не по етничка основа

Translate (Eng):[gtranslate]

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Мари Брнз во интервју за весникот на албански јазик „Коха” на прашањето што мисли за барањето на ДУИ идниот премиер на Владата да биде Албанец, рече дека плуралистички систем во земјава овозможува за тоа да одлучи парламентарното мнозинство, без оглед на етничката припадност.

„Зависи од мнозинството во парламентот кое ќе ја изгласа следната влада. Одредени квалификации на премиерот и неговата или нејзината способност да ја добие поддршката на мнозинството пратеници се по природа на вашиот парламентарен систем одлучувачки фактори тука, без оглед на етничката или политичката припадност”, рече американската амбасадорка.

Таа кажа дека новата влада ќе мора да постави свои приоритети сега кога е овозможено членството во НАТО и напредокот кон ЕУ.

РЕКЛАМА

„Спроведувањето на потребните реформи и решавањето на прашањата на владеењето на правото и корупцијата, вклучително и спроведувањето на правдата со неказнивост, ќе биде клучно за овој процес. Најважно е да не се изгуби моментот“, рече Кејт Мари Брнз.

Зборувајќи за помошта на САД во пандемијата со коронавирус, таа наведе дека досега на Македонија ѝ се дадени над 2,7 милиони американски долари за спроведување со кризата.

„Американската помош ги поддржа владините напори, вклучително и оние предводени од Министерството за Здравство, за Образование и Наука; Државна изборна Комисија; и за спроведување на законот, судските и инспекциските органи.

повеќе во Сакам да Кажам

 

 

- Реклами -